Sevimli Robot Masalı

Sevimli Robot masalımıza hoş geldiniz. Bir varmış, bir yokmuş. Çok ama çok eski zamanlarda, uzak diyarların birinde Roby adında meraklı küçük bir robot yaşarmış. Roby, diğer robotlara benzemiyormuş; küçük, yuvarlak ve merak dolu bir kalbi varmış. En sevdiği şey, şehrin kuytu köşelerini keşfetmek, gizli hazineleri aramak ve yeni arkadaşlar edinmekmiş.

Güneşli bir sabah Roby yeni bir maceraya çıkmış. Dişlileri vızıldayarak ve kıpırdayan antenleriyle tanıdık sokakların ötesine ve bilinmeyene doğru yol almış. Çiçeklerin ve rüzgarın ritmiyle dans ettiği gizli bir bahçenin söylentisini duymuş.

Kıvrımlarla dolu bir yolculuğun ardından Roby, sarmaşıklar ve çiçeklerle süslenmiş bir kapıya varmış. Kapıyı iterek açmış ve kendisini karşılayan manzara karşısında nefesi kesilmiş. Saklı bahçe büyüleyici bir dünyaymış; her renkten çiçekler gökyüzüne doğru uzanıyor ve kelebekler uçuşuyormuş.

Roby etrafındaki güzelliğe hayran kalırken yumuşak bir ses duymuş: “Merhaba küçük dostum. Bahçemize hoş geldin.”

Roby dönmüş ve yaşlı, bilge bir baykuşun bir dalın üzerine tünediğini görmüş.

Baykuş, “Buradaki çiçekler dilekleri barındırıyor,” diye açıklamış. “Birisi iyi kalpli bir dilek dilediğinde çiçekler dinler ve dileğini yerine getirir.”

Roby’nin gözleri heyecanla büyümüş. O da bir dilek dilemek istiyormuş ama ne dileyeceğini bilmiyormuş. Baykuş ona, bazen dileklerin hiç beklemediğin anda yürekten geldiği konusunda güvence vermiş.

Roby, yeni keşfedilen kararlılıkla bahçeyi araştırmış, her çiçeğe hayran kalmış ve rüzgarın yumuşak fısıltılarını dinlemiş. Gezinirken, yalnız bir ayçiçeğinin biraz üzgün göründüğünü fark etmiş.

“Sorun nedir?” diye sormuş Roby, sesi endişe doluymuş.

Ayçiçek, yolunu kaybettiğini ve güneşin sıcaklığına dönüş yolunu bulamadığını anlatmış. Güneş ışığını ona doğru yansıtarak Ayçiçeğin yolunu bulmasına yardım edebileceğini fark eden Roby’nin çarkları dönmeye başlamış.

Roby, göğsünden çıkan bir ışıkla güneş ışığını Ayçiçeğe doğru yönlendirmiş. Yaprakları canlanmış ve yüzünü güneşe çevirmiş, canlı sarı yaprakları mutlulukla parlıyormuş.

Ayçiçeğin sesi minnetle doluymuş: “Teşekkür ederim, nazik robot,” demiş. “Güneş ışığını hayatıma geri getirdin.”

Roby, farkına bile varmadan dileğini yerine getirdiğini anlayarak sevinçle gülümsemiş. Başka birinin hayatına mutluluk getirmek istemiş.

Akşam olduğunda Roby, Baykuş ve Sunny’ye veda etmiş; kalbi mutlulukla dolu, bahçenin büyüsünü kalbinde hissederek şehre doğru geri dönmüş.

Roby, eve döndükten sonra macerasını robot arkadaşlarıyla paylaşmış. Onlara gizli bahçeyi, bilge baykuşu ve Sunny adındaki ayçiçeğini anlatmış. Arkadaşları onun hikayesine hayran kalmışlar ve Roby ilk kez kendi masalının kahramanı olduğunu fark etmiş.

O gece, Roby hak ettiği bir dinlenme için gücünü kapatırken, penceresinin dışında parıldayan yıldızlara bakmış. Küçük bir robot olmasına rağmen iyilik ve dostluğu yayarak dünyada büyük bir fark yaratabileceğini biliyormuş.

Takip Soruları:

  • Hikayenin ana karakteri kimdi ve adı neydi?
  • Robot gizli bahçeyi nasıl keşfetti ve orada ne buldu?
  • Roby ile Ayçiçeğin ile karşılaşmasını anlatın. Ayçiçek neden üzgündü ve Roby ona nasıl yardım etti?

Hikayeden çıkarılacak ders

İyilik yapmanın ve başkalarına yardım etmenin insanın (veya robotun) kalbini mutlulukla doldurduğudur. Roby, başkalarına yardımcı olarak kendi mutluluğunu bulmuş ve farkında olmadan dileğini gerçekleştirmiştir. Hikaye, iyilik ve dostluk yaymanın dünyada büyük bir fark yaratabileceğini öğretir. Başkalarının mutluluğuna katkıda bulunmanın, en değerli hazinelerden biri olduğunu vurgular.

Zeynep Aksoy

Merhaba herkese! Ben Renkli Rüya Zeynep! 2000 doğumlu, Ankara'nın sıcacık kucaklarında büyüdüm. Küçük bir ressam olarak başladım ve şimdi kendi masallarımı resimlerle hayata geçiriyorum. Renklerin büyülü dünyasına hoş geldiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu