Bilal İle Hadis Öğreniyorum

Sevgili Çocuklar, Bugün size, doğruyu söylemenin önemini anlatan harika bir masalı paylaşacağım. Masalın kahramanı Bilal, okuldan neşeyle dönerken yaşadığı bir macerayı bizimle paylaşıyor. Belki de bu masalda kendinizi bulabilirsiniz.

Bilal bir gün okuldan eve neşe ile gelmişti. Hemen çantasını çıkardı ve odasına doğru hızlıca koştu. Annesi oğlunun bu neşeli halini görünce çok merak etti ve Bilal’in yanına vardı.

Hayırdır oğlum, bu neşenin kaynağı ne?”

Hani Matematik ödevimiz vardı ya, ondan tam 100 puan aldım anne.”

Annesi şaşırmıştı.

“Hani ödevimi yetiştiremedim, teslim edemeyeceğim ve düşük puan alacağım diye söyleniyordun sen.”

Bilal annesine bunu söylediğini unutmuştu. Ne yapıp edip bu durumun içinden çıkacağını düşündü ve aklına hemen bir fikir geldi.

“Gece yaptım anneciğim, siz uyurken.”

Anne: “Ben gece ayaktaydım, seni ödev yaparken görmedim. Şu işin doğrusunu anlatır mısın?”

Bilal bundan kurtuluşu olmadığını anladı ve başladı dökülmeye. “Arkadaşım Selimin ödevini verdim ben aslında,” dedi.

Annesi iyice şaşırdı. Nasıl oldu bu iş diye sordu.”

Bilal: “Hocanın ödevleri toplayacağı derste müdüriyetten Selimi çağırdılar. Babası rahatsızlanmış. O da apar topar gitti. Ödevini ise sırasında unuttu ve bende kimse görmeden onun ismini silip kendi ismimi yazdım ödevde. Hoca çok beğendi ve 100 verdi bana.”

Annesi hem sinirlenmiş hem de üzülmüştü. “Yani hocanın kandırdın.”

Bilal utanmıştı.

Annesi; insanları kandırmanın çok yanlış olduğunu hatta Peygamber efendimizin bu durumla ilgili bir hadisi olduğunu söyledi.

Bilal hadisi merak etti ve annesine sordu.

‘Anneciğim Peygamber efendimiz bu konuyla ilgili ne buyurdular?’ diye.”

Annesi hadisi anlatmaya başladı.

Resulullah Efendimiz pazarda gezerken bir buğday yığını görür. Elini içine sokar ve içinde ıslaklık olduğunu fark eder. Satıcıya nedenini sorar.

Satıcı, “Efendim yağmur yağdı ıslandı,” der.

Peki, ıslak kısmını üste koysaydın da alıcılar fark ederek alsalardı ya, buyurur.

Arkasından şu güzel sözü söyler: “Bizi aldatan bizden değildir.”

Bilal yaptığının ne kadar yanlış olduğunu iyice anlamıştı ve annesine Peygamber efendimizin bu hadisini bilseydim asla böyle bir hata yapmazdı dedi ve oracıkta annesine söz verdi.

Artık kimseyi kandırmayacağım anneciğim. Yarın da hocama gidip doğruyu söyleyeceğim ve durumu düzelteceğim diye söz verdi.

Annesine buna çok sevindi ve Bilal’le sıkı sıkı sarıldı.

Dini hikayeler, bize doğruluk, merhamet, sabır gibi değerleri anlatırken, aynı zamanda içimizdeki iyiliği ve güzelliği keşfetmemize yardımcı olur. Bu masallar, bizi hem düşündürür hem de duygulandırır.

Ece Efnaz

Merhaba! Ben Ece! 1995 doğumlu, İstanbul'un masalsı sokaklarında büyüdüm. Masallarla dolu bir dünyada yaşamayı seviyorum ve kendi masallarımı yazmayı çok seviyorum. Siz de benimle birlikte sihirli dünyalara yolculuk etmek istemez misiniz?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu