Vak Vak Kardeşler Masalı

Haydi çocuklar, bugün size düzenli olmanın ve çalışkanlığın önemini anlatan güzel bir masal okuyacağım. Hazır mısınız?

Bir varmış, bir yokmuş. Zaman zaman içinde, kalbur saman içinde, aslan kralın yönettiği bir orman varmış. Bu ormanda ağaçlar göğe doğru uzanırmış. Her yer rengarenk çiçeklerle doluymuş. Ormanın hemen yanı başından uzunca bir ırmak akarmış.

Bu ırmağın serin sularında iki kardeş ördek yaşarmış. Herkes onlara, ”vak vak kardeşler!” diye seslenirmiş. Biri aşırı derecede düzenli, temiz ve çalışkanmış. Diğeri ise tam aksine dağınık, pasaklı ve uyuşukmuş.

Tertipli ve titiz olanın önemini kardeşine ne kadar anlatsa da onun bir kulağından girer, bir kulağından çıkarmış. Bir gün ormanlar kralının habercisi olan şahin uçarak ırmağın kenarına kadar gelmiş ve iki gün sonra büyük bir balo düzenleneceğini söylemiş.

Aslan Kral‘ın davetlileri arasındalarmış. Şahin bu güzel haberi ormanın dört bir yanına ulaştırmış. Vakvak kardeşlerden temiz olanı, daha şimdiden kıyafetlerini hazırlamaya başlamış. Kardeşi ise uyukluyormuş. Onu uyarmış ama dinlemediği için kendi haline bırakmış.

Ertesi gün balo günü gelip çatmış. Herkeste farklı bir telaş varmış. Ördek kardeşlerden temiz olanı gün boyu ırmak içinde yıkanmış. Arkasından beyaz tüylerini taramış, koku sürünmüş, kıyafetlerini giymiş, kardeşi ise yerinden kıpırdamıyormuş.

Tam yol alacakken gözlerini açmış. ”Beni almadan mı gideceksin?” diye sormuş. O da, ”Dünden beri sana söylüyorum. Erken kalkan yol alır.” diyerek cevap vermiş ve yoluna koyulmuş.

Aslında ona güzel bir ders vermek istemiş. Kardeşi ona yetişmek için alelacele ne bulduysa giymiş. Koşarak ona yetişmiş. Üstü başı çok kötü görünüyormuş. Bala solonuna girer girmez temiz olan ördeğin etrafını sarmışlar.

Kardeşi pis ve dağınık olduğu için kimse onu fark etmiyormuş. Bir köşede yalnız kalmış. Bir anda canına tak etmiş. Koşa koşa eve gitmiş. Irmağın içine girip yıkanmış, koku sürünmüş, yeni kıyafetler giymiş. Artık yaşamını değiştirmeye karar vermiş. Hep böyle olacakmış. Balo yerine gider gitmez kardeşiyle göz göze gelmiş. Bu manzara karşısında ne diyeceğini bilememiş. Bir yandan da kardeşinin doğruyu bulmasına çok sevinmiş. Böylece ikisi mutlu ve mesut yaşamış.

Hakan METİN

2011 yılından bügüne dijital dünya'da projeler üretiyor, bir çok markaya yazılım desteği sağlıyorum. İçerik üretmek ve kendini farklı alanlarda da geliştirmek adına masal kedisi üzerinde içerikler üreterek desteklerinizi bekliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu