Kurnaz Tilki Masalı – Hayvan Masalları Oku

Kurnaz yaşlı bir tilki, yıllarca birçok tavuk avlamış, tavşanları kovalamış, çevresine korku salmış. İnsanlar kadar hayvanlarda yıllar boyunca onunla başa çıkamamış. Günün birinde bütün kurnazlığına karşın avcıların kurdukları tuzaklardan birine yakalanmış.

Düzen bazıyla ün salmış olan yaşlı tilki bu zor durumdan kurtulmayı da başarmış. Fakat bu kurtuluş Kuyruğunun yarısını kapanda bırakmak pahasına olmuş. Yaşlı Tilki tuzaktan biraz uzaklaşınca kara kara düşünmeye başlamış.

Arkadaşlarının karşısına böyle yarım kuyrukla nasıl çıkacak? Kendisiyle alay etmeyecekler mi? Şimdiye dek kuyruksuz tilki hiç görülmüş mü? Yaşlı tilki bir ağacın altına oturup uzun uzun düşülmüş. En sonunda keskin zekası bu duruma da bir çare bulmakta gecikmemiş.

Arkadaşlarını toplayacak, onlara kuyruğunun zararlarını anlatacak ve inandırmaya çalışacakmış. Bu karardan sonra tüm tilkilere haber yollamış. Ertesi sabah şafakla beraber önemli bir toplantı yapacağını bildirmiş. Belirtilen toplantı yerine tüm tilkiler gelmeye başlamışlar.

Kuyruksuz tilki arkadaşlarına, değerli arkadaşlarım demiş. Sizleri buraya tilkileri yakından ilgilendiren önemli bir konu için çağırmış bulunuyorum. Düşünün bir kez kardeşlerim, arkanızda sallanan şu kuyruk ne işe yarıyor? Bizlere yarardan çok zararı var. Bizleri zalim köpekler kovalarken kaçmamıza engel oluyor. Semiz tavukları yakalarken de aynı engelle rahatsız oluyoruz. En iyisi oy birliğiyle karar vererek kuyruklarımızı dibinden keselim. Bu zararlı şeyden kurtulalım demiş.

Toplantıya gelen tüm tilkiler bu sözlere kahkahalarla gülmüşler. İçlerinden biri söz alarak bizi boşuna kandırmaya çalışma diye bağırmış. Eğer sen Kuyruğunu avcıların kurdukları tuzakta kaybetmemiş olsaydın, tek süsümüz olan kuyruklarımızı kesmemizi önerir miydin hiç?” demiş.

Kurnazlığı ile övünen yaşlı tilki bu sözlere verecek cevap bulamamış, utanarak oradan uzaklaşmış. Bir daha da hiç kimsenin yüzüne bakamamış.

Hakan METİN

2011 yılından bügüne dijital dünya'da projeler üretiyor, bir çok markaya yazılım desteği sağlıyorum. İçerik üretmek ve kendini farklı alanlarda da geliştirmek adına masal kedisi üzerinde içerikler üreterek desteklerinizi bekliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu