Tilki İle Horoz Masalı

Sevgili çocuklar, bugün size bir masal anlatacağım! Bu masalda, bir çiftlikte yaşayan akıllı bir horoz ve kurnaz bir tilkiyle tanışacaksınız. Hazır mısınız? O zaman haydi, büyülü maceraya doğru birlikte yol alalım!

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, zamanın birinde köyün kenarında güzel bir çiftlik varmış. Bu çiftlikteki hayvanlar mutluluk içinde yaşarmış. Çiftliğin kümesinde gün görmüş açık göz bir horoz varmış.

Bu horoz hem çok akıllı hem de çok bilgiliymiş. Kümesteki hayvanlardan başı sıkışan akıl danışmak için horoza başvuruyormuş. O sabah güneş yine her zamanki gibi gökyüzünde yüzünü göstermiş. Horoz ne güzel bir gün diye içinden geçirmiş.

Bu güzel günde şöyle bir çevreye dolaşmaya karar vermiş. Yemyeşil kırlarda, rengarenk çiçekler arasında bir süre dolaşmış. Gezmekten yorulan horoz biraz dinlenmeye karar vermiş. Dinlenmek üzere bir ağacın dalına tünemiş. Ağacın yüksek bir dalına tünediğinden çevreyi rahatça görebiliyormuş.

Az sonra gözleri kapanmaya başlamış. Dalda derin bir uykuya dalmış. O sırada kurnaz tilki bir av bulabilmek için ormanda dolaşıyormuş. Ağacın dalına tünemiş olan horozu fark etmiş. İşte ağzıma layık bir av diye yalanmış.

Aklında bir plan, koşarak horozun tünediği ağacın altına gelmiş. Horoz kardeş! Müjde! Artık hayvanlar arasında savaşa son verilmiş. Hayvanlar dünyasında barış ilan edilmiş. Ben de bu güzel haberi her yere ulaştırıyorum. Bu güzel haberi birlikte kutlayalım demiş.

Horoz tilkinin seslenişi ile uykusundan uyanmış. Fakat tilkinin sözlerinin arkasında bir hainlik olabileceğini de unutmamış. Onun için tedbirli cevap vermiş. Artık yaşlandım galiba. Tilki kardeş ne diyorsun? Söylediklerini anlayamadım. Kulaklarım ağır işitiyor da demiş.

Kurnaz tilki sesini daha da yükseltmiş. Hayvanlar arasında barış olduğunu ballandıra ballandıra anlatmaya başlamış. Hayvanlar arasında barış oldu barış. Bu güzel haberi daha yirmi köye daha duyuracağım. Hadi acele et de aşağıya gel kardeş kardeş kucaklaşalım öpüşelim sen de seninkilere söyle bu gece herkes bayram etsin demiş.

Tilki horozun aşağı gelmesini bekleye dursun akıllı horoz tilkinin planını hemen anlayıvermiş. Tünediği dağdan aşağıya eğilerek, tilki kardeş bundan daha güzel, bundan daha hoş bir haber olamaz. Hele bu sevindirici haberi senden duymak beni çok mutlu etti.

Bak karşı tepeden buraya doğru koşarak iki tane de tazı geliyor. Onlar da bu sevinçte haberi etrafa duyuruyorlar. Öyle neşeli, öyle hızlı koşuyorlar ki neredeyse onlar da yanımıza geldiler. Dur ben de aşağıya ineyim.

Hayvanlar arasında bu barışı hep birlikte kutlayalım, hep birlikte tatlı tatlı konuşalım, birbirimize sarılalım demiş.

Horoz’un bu sözlerini duyan tilki bir telaş almış. Eli ayağı birbirine dolaşarak, hoşçakal horoz kardeş, benim yolum uzun hem de daha çok işim var. Kutlamayı başka bir zamana bırakalım. O zaman daha gür güzel kutlarız demiş.

Sözlerini bile bitirmeden ormana doğru koşmaya başlamış. Kaşla göz arasında gözden kaybolmuş. Bilge Horoz tilkinin tuzağına düşmediği için keyifli keyifli ötmeye başlamış. Aklı ve tecrübesi sayesinde tilkinin numarasını boşa çıkarmış. Kaçan tilkinin ardından kahkahalarla gülmeyi de ihmal etmemiş.

Sevgili çocuklar, masalımızın sonuna geldik! Hep birlikte keyifli bir maceraya şahit olduk. Daha fazla masal oku uzun masallarımız.

Zeynep Aksoy

Merhaba herkese! Ben Renkli Rüya Zeynep! 2000 doğumlu, Ankara'nın sıcacık kucaklarında büyüdüm. Küçük bir ressam olarak başladım ve şimdi kendi masallarımı resimlerle hayata geçiriyorum. Renklerin büyülü dünyasına hoş geldiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu