Kısa Hikaye Özetleri 2024 – Kısa Masallar

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda sizler için en kısa hikaye özetlerini derledik. Görmek istediğiniz içerikleri bize yorum olarak bildirin.

Kartal ile Tilki

Kartal ile Tilki senelerdir dost olarak güzelce yaşayıp gidiyorlarmış. Kartal’ın yuvası büyük bir ağacın dibindeymiş. Bir gün Kartal, yavrularına verecek bir şey bulamamış. Tilki de ininde yokmuş. Kartal hemen ine dalıp Tilkinin yavrularından birini kaptığı gibi yuvasına götürmüş.

Tilkinin o kadar yükseğe çıkabileceğini hiç tahmin etmiyormuş. Yavruyu tam parçalayacağı sırada tilki gelmiş. Yavrusunu öldürmemesi için Kartal’a yalvarmış. Kartal hiç aldırış etmemiş. Tilki hemen yakındaki tarlaya koşup oradan bir meşale kaptığı gibi dönüp ağacı ateşe vermiş. Kartal bakmış ki hem kendi hem de yavruları alevlerden ve dumandan ölecek. Yavru tilkiyi annesine geri vermiş.

Tilki ile Keçi

Tilki bir kuyuya düşmüş, bir türlü oradan çıkamıyormuş. Derken kuyunun başına çok susamış bir keçi gelmiş. Aşağıda tilkiyi görünce suyun nasıl olduğunu sormuş. Tilki sanki oraya istemeyerek düşmemiş. Canı yanmıyormuş gibi normal bir sesle “Aşağıya gel dostum.” demiş. Su öyle tatlı, öyle çok ki hepsini içemiyorum. Bitip tüketmek mümkün değil. Keçi bunu duyunca hemen kendini kuyuya atmış. Kana kana su içtikten sonra Tilki oradan nasıl kurtulabileceklerini söylemiş.

Bak şimdi demiş. Ön ayaklarını duvara dayar, kafanı yukarı uzatırsın. Ben sırtından tırmanarak çıkarım, sonra da seni kurtarırım. Keçi Tilki’nin dediklerini uygulamış. Tilki keçinin boynuzlarından tutup sırtından tırmanarak kuyudan çıkmış. Çıkar çıkmaz da hızla oradan kaçmış. Keçi, tilkinin ardından avaz avaz bağırmış. Sözünü tutmadığı için ona beddua etmiş. Tilki bir süre sonra keçiye demiş ki “Sakalının yarısı kadar beynin olsaydı kuyudan çıkmayı garantiye almadan aşağıya inmezsin. Burada bütün gün durup başında bekleyemem. Yapılacak bir ton işim var. “

Aslan ile Tilki

Tilki aslanın hizmetine girmiş. Elinden geldiği kuvveti yettiği kadar ona yardımcı oluyormuş. Avı bulunca aslana gösteriyor. Aslan da avı hemencicik avlıyormuş. Bir süre sonra Tilki aslanı aslan payını aldığı için kıskanmaya başlamış. Benim aslandan ne eksiğim var diye düşünerek yalnız avlanma kararı almış. Ertesi gün bir koyun süresine hücum etmiş. Tam bir kuzuyu kapıp kaçacağı anda avcılarla tazılar yetişip tilkiyi yakalamış.

Çocuk ile Kurt

Yüksekçe bir kayanın üstünde duran çocuğun biri aşağıdan bir kurdun geçtiğini görmüş. Başlamış onu aşağılamaya, Onunla dalga geçmeye. Kurt durup şöyle bir bakmış çocuğa. Seni korkak demiş. Beni kızdıracağını mı zannediyorsun? Beni aşağılayan sen değil, üstünde durmakta olduğun o yüksek kaya.

Kadın ile Şişman Tavuk

Bir kadının her gün yumurtlayan bir tavuğu varmış. Yumurtalar büyük olduğu için pazarda iyi paraya satıyormuş. Kadın tavuğumun yemini iki katına çıkarırsam günde iki defa yumurtlar sanmış. Başlamış tavuğa bol kepçe yem vermeye. Tavuk da yedikçe yemiş, yedikçe şişmanlamış. Halinden öylesini hoşnutmuş ki nihayet yumurtlamayı büsbütün kesmiş.

Müziksever Balıkçı

Balıkçı müziği çok seviyormuş. Denizde bir balık sürüsü görür görmez hemen flüt çalmaya başlamış. Balıkların dans ederek ağanın içine atlayacaklarını sanmış. Fakat balıklar yüzmeye devam etmiş. Balıkçı ağını fırlatıp bir süre balık tutmuş. Ağ sahili çekince balıklar hoplayıp zıplayıp dans etmeye başlamış. Ben çalarken dans etmediniz ya, şimdi istediğiniz kadar dans etseniz ne fayda? Demiş balıkçı.

Köpek ile Gölgesi

Köpeğin biri kasaptan et çalıp gidiyormuş. Nehirden geçerken suda kendi gölgesini görmüş. Kendi gölgesini başka köpek zannetmiş. Şunun ağzındaki eti alsam çok güzel olur diye düşünmüş. Suya atlamış. Böylece bir parça et daha alayım derken kendi ağzındaki etten de olmuş.

Kurt ile Turna

Kurduğun boğazına kemik takılmış. Uluyarak ormandaki hayvanlardan yardım istiyormuş. Kemiği çıkarana ödül vaat etmiş. Turna kuşu hem ödül için hem kurda acıdığından uzun gagasını kurdun boğazına sokarak kurdu kemikten kurtarmış. Kurttan ödülünü istemiş. Kurt, ürkütücü dişlerini göstererek gülümsemiş. Seni nankör kuş diye bağırmış. Canını bağışlıyorum ya, daha ne ödül istiyorsun? Başka bir turna, başını bir kurdun dişleri arasına soksa sağ kurtulur muydu sanıyorsun? Seni yemediğime dua et.

Martı ile Atmaca

Balık avlamayı çok seven martı bir gün kocaman bir balık yakalamış. Fakat yatarken balık boğazına takılmış. zavallı martı sahile yığılıp kalmış. Oradan geçen bir atmaca martıyı görünce onu da kendi gibi kara kuşu sanmış. Demiş, cezanı çek bakalım. Sen bir kuşsun, denizden yiyecek aramak da neyin nesi?

Sizler için derlediğimiz 5 Kısa Hikaye Özeti içeriğimizi de incelemeyi unutmayın, Hoşçakalın.

Ece Efnaz

Merhaba! Ben Ece! 1995 doğumlu, İstanbul'un masalsı sokaklarında büyüdüm. Masallarla dolu bir dünyada yaşamayı seviyorum ve kendi masallarımı yazmayı çok seviyorum. Siz de benimle birlikte sihirli dünyalara yolculuk etmek istemez misiniz?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu