Uykucu Tavşanlar Masalı

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde birbirine benzeyen beş küçük beyaz tavşancık yaşarmış. O kadar küçük ve tatlılarmış ki, her gören onları sevmekten kendini alamazmış. Bu beş küçük tavşancık dinlenmeyi ve uyumayı çok severmiş. Hatta o kadar çok severlermiş ki, hemen akşam olsun isterlermiş. Akşam saat dokuz olduğunda, uyku vakitlerinin geldiğini bilirlermiş. Saat dokuzda hepsi geceliklerini giyer ve koşarak odalarına geçerlermiş.

Birinci tavşan, annesini çağırıp ona ninni söylemesini istermiş. Annesi onu kırmaz, ninnisini hemen söylermiş.

İkinci minik tavşan ise annesinin kollarında uyumak istermiş. Onun kokusunu almadan uykuya geçemezmiş. Annesi bunu bildiği için her akşam yanına gelir, ona sarılır ve kucağında sallayarak uyuturmuş. Beyaz tavşancığın en sevdiği an buymuş. Annesinin kokusunu o kadar çok severmiş ki, annesi ona sarıldığında, o kokuyu içine çektiğinde hemen gözlerini kapatır, mışıl mışıl uyurmuş.

Üçüncü beyaz tavşancık, “piş piş” sesiyle uyumak istermiş. Annesi ikinci tavşanı uyuttuğu sırada, üçüncü tavşana da “piş piş” ninnisini söylermiş.

Dördüncü tavşan da geceliğini giyermiş. O da annesinden masal anlatmasını istermiş. Annesi, başucuna gelerek istediği ve çok sevdiği “Kuş ile Karınca” masalını anlatırmış. Masal şöyleymiş:

“Günlerden bir gün, minik bir karınca sabahın erken saatlerinde kalkmış ve yiyecek aramaya çıkmış. Günün en çok sabah saatlerini severmiş, çünkü o saatlerde bütün hayvanlar uyurmuş ve karınca rahatça dolaşabilirmiş. Yine de o sabah, ondan önce kalkan başka bir aile varmış; bu, kuş ailesiymiş. Minik karınca ağaçların arasından kuş ailesini izlemeye başlamış. Anne kuş, yavruları için yiyecek toplamış ve onları ağzıyla besliyormuş. Yavrularının karınlarını doyuran anne kuş, onların başını okşamış ve yanlarına oturmuş. Bu manzara minik karıncayı çok üzmüş, çünkü o hiç bu kadar sevilmemiş. Duygulanan minik karınca olduğu yerde ağlamaya başlamış.

Anne kuş, karıncanın hüzünlü sesini duymuş ve etrafına bakınmaya başlamış. Karşısında karıncayı ağlarken gören anne kuş, yanına gitmiş ve sormuş: ‘Neden bu kadar üzgünsün? Neden ağlıyorsun?’ Minik karınca, anne kuşa gördüklerini anlatmış. Anne kuş çok duygulanmış ve minik karınca için ne yapabilirim diye düşünürken aklına bir fikir gelmiş. Hemen yanından uzaklaşıp uçmuş. Karınca daha da üzülmüş, ama olduğu yerden ayrılmamış.

Bir süre sonra, havada anne kuşun ona doğru yaklaştığını gören karınca, merakla beklemeye başlamış. Anne kuş, karınca için toprak getirmiş ve kendi yuvasının yanına topraktan bir yuva yapmış. ‘Artık sen de bizimle beraber kalabilirsin. Sen de bizim ailemizden olabilirsin,’ demiş. Minik karınca duydukları karşısında çok sevinmiş ve kabul etmiş. Hayatının geri kalanını hep kuş ailesinin yanında geçirmiş.”

Masalın sonunu beklemeden, minik tavşancık çoktan gözlerini yummuş.

Beşinci tavşan da geceliğini giyer ve odasına geçermiş. Annesinden hiçbir şey istemezmiş. ‘Ben artık büyüdüm anneciğim. Kendim uyumak istiyorum,’ dermiş. Annesini ve babasını öper, kardeşlerine iyi geceler diler ve hemen uykuya dalarmış. Rüyasında hep en sevdikleriyle birlikte olurmuş. Bu onu çok mutlu edermiş.

Beş tavşancık o kadar mutlu uyurmuş ki, sabah kalktıklarında yüzleri hep gülermiş. Annelerine ve babalarına kocaman sarılırlar, günlerini hep böyle mutlu geçirirlermiş. Bu masalımız da burada sona ermiş.

Zeynep Aksoy

Merhaba herkese! Ben Renkli Rüya Zeynep! 2000 doğumlu, Ankara'nın sıcacık kucaklarında büyüdüm. Küçük bir ressam olarak başladım ve şimdi kendi masallarımı resimlerle hayata geçiriyorum. Renklerin büyülü dünyasına hoş geldiniz!

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Merhaba.Masallarınızı çok beğendik.Bir kaçını seslendirme yaptık ve youtube kanalımıza ekledik.Bizde resim çiziyor,boyuyoruz.Çocuk kanalıyız.Sizin adınızı masal seslendirmesine ekledik.Ayrıca açıklama kısmına site linkinizide ekliyeceğiz.Görün diye site linkinide ekliyorum.
  Beğenirseniz diğer masallarıda böyle yapacağız.Beğenmezseniz videoyou kaldırabilirim.Paylaşımlarınız için teşekkürler.Ellerinize sağlık.

  Buradan İzleyebilirsiniz.
  https://www.youtube.com/watch?v=QE1LfhuGQG8

  1. Açıklama kısmına bunu yazdım. Başka eklememi istediğiniz bilgiler varsa ekleyebilirim.Sosyal medya hesaplara falan.
   ”Zeynep Aksoy yazmıştır.Kendisinden izin aldım.Sitesini ziyaret ederek çok güzel masallarını okuyabilirsiniz.”
   https://masalkedisi.com/uykucu-tavsanlar

   Kanalımız yeni yeni büyüyor.Yani birçok instagram,facebook falan kullanıyoruz insanlara pek ulaşamıyorum açıkçası.
   Verdiğim youtube linkinde tüm bağlantılar mevcut.Mümkün olduğunca duyarmaya çalışırız sitenizi ve masalları yarın daha çok masal ekliyeceğiz sitenizden.Yaptığımız boyama çalışmalarıyla birleştiriyoruz.Daha sonrada daha iyi bir şekilde sitenizi tanıtırım.Umarım beğenirsiniz.

  2. Sizin resimlerde iyimiş.Bir şekilde hem sizin resimler hem bizim boyamalar birleştirim.Yarın yine yazarım yapınca linkini yollarım.Çocuklar masalları seviyor.Bizimkiside çocuk kanalı zaten.Umarım iyi olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu