Cesur Terzi Masalı – Grimm Kardeşler Masalı

Cesur Terzi, Grimm Kardeşler tarafından yazılan bir peri masalıdır. Terzi tek vuruşta yedi sineği öldürür. Küçük terzi bu kahramanlığa hayran kalır ve bunu tüm dünyanın duymasını ister.

Çok eskilerde bir terzi yaşarmış. Bu terzi bir gün sokakta geçen bir kadının “Güzel reçellerim var” diye seslendiğini duymuş. Canı reçel yemek istemiş. Biraz reçel almış. Bir kısmını yedikten sonra kalanını pencerenin önüne bırakmış.

Reçelin kokusunu alan sinekler reçelin üzerine konmuşlar. Terzi buna çok kızmış. Yanında bulunan bez parçalarından birini alarak sineklerin üzerine savurmuş. Bütün sinekler olduğu yere yapışmış. “Vay be, ne yaman biriymişim, yedisini birden öldürdüm” diye övünmüş.

Herkes bu yiğitliğimi öğrenmeli diye düşünerek kendine bir kuşak yapmış. Üzerine de kocaman harflerle “Bir vuruş’ta yedi can” yazmış. Bunu göstermek için bütün ülkeyi dolaşmaya karar vermiş. Ceplerinden birine bir parça peynir, diğerine de kuşunu koyarak yola çıkmış.

Az gitmiş, uz gitmiş. Sonunda bir dağın tepesinde, başı göğe giden koca bir dev görmüş. “Merhaba arkadaş” diye seslenmiş, korkusuzca. Dev, “Sen kimsin ki benim arkadaşım olacaksın” diye sormuş. Ama birden Terzi’nin kemerinde yazılı olan “Bir vuruş’ta yedi can” yazısını okumuş. Terzinin yedi kişiyi öldürdüğünü zannetmiş. “Kendine bu kadar güveniyorsan, haydi gel de yarışalım” demiş.

Yerden bir taş alarak avucunun içinde sıkmaya başlamış. Taş un ufak olmuş. Buna karşılık bizim kurnaz terzi, cebindeki peyniri sanki bir taş gibi avucunda sıkmaya başlamış. “Peynirin suları akmaya başlayınca, bak, bu taşın suyunu bile çıkardım” demiş.

Dev bu işe çok şaşırmış. Yerden bir taş alarak tüm gücüyle havaya fırlatmış. Taş uzunca bir süre havada kaldıktan sonra yere düşmüş. “Peki, bunu da yapabilir misin?” diye sormuş. Terzi diğer cebindeki kuşu eline alarak havaya fırlatmış. Kuş havalanmış ve bir daha geri dönmemiş.

Kuşu taş zanneden Dev bu duruma çok şaşırmış. Terziyi alıp arkadaşlarıyla birlikte yaşadığı mağaraya götürmüş. Ona yatacak bir yer göstermiş. Terzi bu işte bir işi var diyerek duvarın kenarındaki bir minderin üzerine büzüşmüş.

Gece yarısında Dev elinde bir sopayla odaya girmiş. Bütün kiniyle Terzi’nin yattığı sandığı yere hızla vurmaya başlamış. Daha sonra onun öldüğünü düşünerek odadan çıkmış. Ertesi gün Terzi, iki devin bir ağacın altında uyuduklarını görmüş.

Yerden taş alarak devlerin birinin üzerine teker teker atmaya başlamış. Dev gözlerini açarak arkadaşına “Ne vuruyorsun?” diye seslenmiş. Önce tartışmaya sonra da kavga etmeye başlamışlar. Derken kavga uzadıkça uzamış. İkisi de cansız halde yere yığılıp kalmış. Terzi, devlerin öldüğünden emin olduktan sonra ülkenin kralının yanına gitmiş.

Ülkeye büyük zararları olan ilk devi öldürdüğünü söylemiş. Terzi’nin bu başarısı, kralın çok hoşuna gitmiş. Onu ödüllendirmek istemiş. Terzi’ye ödül olarak ne istediğini sormuş. Terzi, Kral’a Güzel Prenses ile evlenmek istediğini söylemiş. Kral, prensesin onayını aldıktan sonra kızı Terzi’ye vermiş. Sarayda kırk gün kırk gece düğün yapılmış.

Kral öldükten sonra da Terzi, ülkenin kralı olmuş.

Daha fazla Grimm Masalı için bizi takip etmeyi, ve görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Zeynep Aksoy

Merhaba herkese! Ben Renkli Rüya Zeynep! 2000 doğumlu, Ankara'nın sıcacık kucaklarında büyüdüm. Küçük bir ressam olarak başladım ve şimdi kendi masallarımı resimlerle hayata geçiriyorum. Renklerin büyülü dünyasına hoş geldiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu