Kibirli Karga Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Zamanın birinde bir karga kendi yuvasından ve ailesinden ayrılıp uzaklara gitmeye karar vermiş. Çok uzun bir yolculuk geçirmiş ve bir çiftlikte tavus kuşlarıyla karşılaşmış. Ne güzel kuşlar bunlar. Karga böylesine güzel tüyleri ömründe görmemiş.

Karga “Kimsiniz?” diye sormuş. Tavus kuşuyuz biz diye yanıtlamış birisi ve kuyruğunu iyice açmış. Tavus kuşu o göz kamaştıran teleklerine göstererek çalımlı çalımlı gezinmiş. Karga onlara veda edip yuvasına dönmüş ama o iki tavus kuşunu unutamamış.

Ne güzel tüyler onlar o kadar güzel oldukları için son derece mutlu olmalılar diye düşünmüş. Ve sonra eğilip kendi çirkin tüylerine bakmış. O günden sonra da tavus kuşlarının eşsiz güzelliğini ve kendi çirkin tüylerini düşünmüş.

Karga işi daha da ileri götürmüş, onları bir casus gibi izlemeye başlamış. O çalımlı halleri kıskançlığını daha da arttırmış. Bir gün tavus kuşlarından birinin bir tüy düşürdüğünü görmüş. Hemen onu alıp saklamış. Başka bir gün bir tane daha bulmuş. Dört tane elde ettiğinde de onları kendi kuyruğuna takmış ve arkadaşlarının hayranlığını kazanmak için bir aşağı bir yukarı gezinmeye başlamış.

“Bakın şu göz kamaştıran kuyruğuma” demiş gururlanarak. Sizler gibi çirkin değilim. Çekilin yolumdan kurtçuk yiyen kargalar. Öteki kargalar ona gülmeye başlamışlar. “O parlak telekleri takmana rağmen kargadan başka bir şey değilsin” diye alay etmişler.

Kibirli karga onlardan ayrılarak tavus kuşlarının yanına gitmiş. Tavus kuşları onu görünce tüylerinin çoğu dökülmüş başka bir tavus kuşu sanmışlar ve ona çok acımışlar.

Karga daha fazla dikkat çekmek istemiş ve bir plan yapmış. Tavus kuşlarının kuyruklarını açarken çıkardıkları sesi çıkarmaya çalışmış. Fakat ”Kağk Kağk” diye çıkardığı ses onu ele vermiş.

Çok öfkelenen tavus kuşları çalıntı teleklerini gagalayarak yolmuşlar ve onu oradan uzaklaştırmışlar. Karga Üzgün ve düşkün bir biçimde eski arkadaşlarının yanına dönmüş. Ama hiç kimse onunla konuşmamış. Olduğundan farklı görünmeye çalıştığı için kargalar ona sırt çevirmişler. O da onların arasından ayrılmış.

Zeynep Aksoy

Merhaba herkese! Ben Renkli Rüya Zeynep! 2000 doğumlu, Ankara'nın sıcacık kucaklarında büyüdüm. Küçük bir ressam olarak başladım ve şimdi kendi masallarımı resimlerle hayata geçiriyorum. Renklerin büyülü dünyasına hoş geldiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu