Yalancı Tavşan Masalı

4 Yaş Eğitici Masallar ile Yalancı Tavşan ile Tanışın! Zamanın birinde insanların keşfetmediği, çeşit çeşit hayvanların yaşadığı bir orman varmış. Aslan kral ve ormandaki diğer canlılar bir türlü tavşana ısınamamışlar. Çünkü o çok bencilmiş, Kendisini öve öve bitiremezmiş.

Tavşanın konuşmalarından sıkılan hayvanlar hemen bulunduğu yeri terk ederlermiş. Tavşan yalnızlıktan usanmış. Havucunu eline aldığı gibi ormanda yürüyüşe çıkmış. Öte yandan ormanın diğer bir ucunda küçük ve sevimli bir sincap yaşarmış.

Oldukça nazik ve herkesin yardımına koşarmış. Tek kusuru çok saf ve temiz yürekli olmasıymış. Biri şaka bile yapsa hemen ona inanırmış. Karnı acıkan sincap ormanın derinliklerinde ilerliyormuş. Sağa sola bakarken istemeden tavşana çarpmış.

Tavşanın elindeki havuç yere düşmüş. Bunun üzerine tavşan çok kızmış. Sincap ise ona daha güzel bir Havuç bularak hatasını telafi etmeyi teklif etmiş. Koşarak ormanda en güzel havucu bulup tavşana getirmiş.

Tavşan kafasında türlü türlü planlar yapmış ve Sincap’a arkadaş olmak istediğini söylemiş. Birlikte yola koyulmuşlar. Yalan söylemeden duramayan tavşan, Sincap’a, Ormanlar Kralı’nın üç günlük ömrü kaldığını söylemiş. Bu kötü haber dilden dile yayılmış.

Ormanlar Kralı’nın etrafı sarılmış. Herkes geçmiş olsuna geliyormuş. Bunu duyan Ormanlar kralı bir an kendini çok kötü hissetmiş. Ve doktora muayene olmuş. Sapa sağlam olduğu ortaya çıkınca söylentiyi çıkarana sıra gelmiş. Herkes birbirine söyleniyormuş.

Bu sırada tavşan ortaya çıkmış. Aslan kral tavşanın üzerine yürüyüp çok öfkelenmiş. Yine yalanla elinden zor zar kurtulmuş. Aslan kral herkesi uyarmış ve dağılmışlar. Tıpkı eski günlerdeki gibi herkes hayatına devam ediyormuş.

Tavşan ormandakilere ne yalan söyleyeceğini düşünürken yanık kokusu burnuna gelmiş. Aradığı fırsat ayağına gelmiş. Hemen Sincap’a uzaklarda alev gördüğünü, ormanın kül olacağını ve kaçmaları gerektiğini söylemiş.

Buna inanan Sincap, tavşanla birlikte var gücüyle koşmaya başlamış. Yolda onları gören herkes aynı yalana inanmış, Tavşanla Sincap’ın arkasından koşmaya başlamış. Tüm orman canlıları koşarken ormanlar kralı etrafı kolaçan etmiş. Etrafta yangın yokmuş, Herkese haber salmış. Sinirlenen topluluk, Sincap ve tavşanı doğruca ormanlar kralına götürmüş.

Sincap, yangını tavşanın gördüğünü söylemiş. Tavşan bir kere daha yalan söylemeye korkmuş. Çünkü her yalan onu felakete sürüklüyormuş. Kalabalıktan biri, Yalancı tavşan, yalancı tavşan diye bağırmış. Aslan kral tavşana ceza vermemiş. Ona söylenenler yeterince ağır olduğunu düşünmüş ve herkes dağılmaya başlamış.

Tavşan söylenen hakaretlere boyun eğip ırmak kenarına gitmiş. Sincap da arkasından giderek ağlayan tavşanı teselli etmiş. Bakmış ki söyleniyor hatalarından ders çıkarmadığını görmüş. Birlikte yiyecek ararlarken, Sincap’tan daha hızlı koştuğunu iddia etmiş ve bir ağaç kavuğundan tındığı alıp çıkarırken kuyruğu sıkışmış. Tavşanın canı çok yanıyormuş.

Sincap bir sağa bir sola onlara yardım edecek birilerini arıyormuş. Tavşanı duyan herkes umursamamış. O sana yalan söylüyordur deyip geçiştirmişler. Kimse inanmamış ve yardıma gitmemiş. Sincap tek başına geri dönmüş. Tavşan ise kuyruğunu can acısından çekerken paa diye yere düşmüş. Kuyruğu kopmuş.

Karşısında Sincap’ı görünce ona hakaretler etmiş. Sincap Ona yardım etmek için çırpındığı halde kendisine söylenen sözlere çok kızmış ve onu orada yalnız bırakmış. Tavşan bu olaydan sonra hiç yalan söylememiş. Dersini almış almasına ama daha önceki hataları yüzünden hep yalnız kalmış.

Zeynep Aksoy

Merhaba herkese! Ben Renkli Rüya Zeynep! 2000 doğumlu, Ankara'nın sıcacık kucaklarında büyüdüm. Küçük bir ressam olarak başladım ve şimdi kendi masallarımı resimlerle hayata geçiriyorum. Renklerin büyülü dünyasına hoş geldiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu