Keloğlan ile Dev Masalı

Halk arasında en çok anlatılan hikayelerden biri de Keloğlan’a ait olanlarmış. Keloğlan Masalları Oku: En sevilen Keloğlan hikayeleri!

Uzun süredir iş bulamayan Keloğlan can sıkıntısından evdeki sinekleri avlamaya başlamış. Eline aldığı bir mendille bir vuruşta 7 sineği birden öldürüvermiş. Keloğlan’ın aklına parlak bir fikir gelmiş ve dedesinden kalma kılıcın üzerine “Bir vuruşta yedi can” diye yazdırmış. Sonra da bir iş bulmak amacıyla yollara düşmüş.

Uzun süre yol aldıktan sonra bir ağacın gölgesine oturup dinlenmiş. Ondan az ileride ise dev ateş yakmış ve bir kazığa geçirdiği bir kuzuyu çevire çevire kızartmakla meşgulmüş.

Hemen yanına gidip onunla selamlaşmış. Kılıcın üzerindeki yazıları okuyan dev ondan ürker gibi olmuş ve evine davet etmiş. Onun korktuğunu düşünen Keloğlan, ondan bir torba dolusu altın istemiş. Devse, “Bu akşam yat, dinlen. Yarın hallederim.” demiş.

Keloğlan, devin sinsi bir plan içinde olduğunu hissetmiş. Yorganın altına bir yastık koymuş ve yatıyormuş görünümü vererek perdenin arkasına gizlenmiş. Sonra da beklemeye başlamış. Gece yarısını geçtikten sonra şüphelerinde haklı olduğunu anlamış.

Çünkü dev, Keloğlan’ın uyuduğunu düşünerek elinde koca bir sopayla içeri girmiş olanca gücüyle yatağı bir güzel dövmüş. Fakat sabah olduğunda Keloğlan’ı karşısında gören dev çok şaşırmış, ölen Keloğlan’ın nasıl canlandığına bir anlam verememiş.

“Gecen nasıl geçti, dinlenebildin mi?” diye sormuş.

“Yatak rahattı ama sırtımda gece sinekler vızıldayıp durdu.” demiş.

Bunları duyan dev bir kat daha şaşırmış. Onca vurduğu sopalar demek ki Keloğlan’a sinek vızıltısı gibi gelmiş diye düşünmüş. Dev mücadeleden vazgeçmemiş. Bu sefer gece yarısından sonra kaynattığı bir kazan suyu Keloğlan’ın yattığı yatağın üzerine döküvermiş.

Artık bu sefer mutlaka ölmüştür diye düşünerek sevinmiş. Ertesi sabah erkenden Keloğlan’ın odasına giden dev onu yine sapa sağlam görünce korktuğunu sezdirmeden sormuş.

“Sinekler bu gece de rahatsız ettiler mi seni? İnşallah rahat uyumuşsundur.” demiş.

Keloğlan; “Yatak yine rahattı ama yorgan bu sefer kalın geldi galiba. Çünkü biraz terlemişim. Ha, bana bir çuval altın verecektin, hazırladın mı?” demiş.

Dev korkarak “Yarın mutlaka getireceğim, söz.” demiş.

Fakat dev hala pes etmek istemiyormuş. Keloğlan’a taş atışı yarışması yapmalarını söylemiş ve yerden bir taşı alarak olanca gücüyle fırlatmış.

O sırada Keloğlan, Dev fark etmeden bir kuş yakalamış. Kuşu taş gibi fırlatınca da kuş gözden kaybolup gitmiş.

Dev artık Keloğlan’la asla baş edemeyeceğini anlamış ve attığı taşın düştüğünü bile görmedik. Çok uzağa fırlattı. Altınları verip bu çocuktan kurtulayım yoksa beni öldürür diye düşünmüş.

Dev hemen bir çuval olarak içini altınlarla doldurup bir eşeğin sırtına yükleyerek Keloğlan’a vermiş.

Keloğlan evine döndükten sonra zengin biri olarak hayatına devam etmiş.

Zeynep Aksoy

Merhaba herkese! Ben Renkli Rüya Zeynep! 2000 doğumlu, Ankara'nın sıcacık kucaklarında büyüdüm. Küçük bir ressam olarak başladım ve şimdi kendi masallarımı resimlerle hayata geçiriyorum. Renklerin büyülü dünyasına hoş geldiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu