Kardelen Masalı

Sevgili çocuklar! Bugün sizleri büyülü bir maceraya davet ediyorum. Masalımızda, adaletiyle meşhur bir padişahın sarayında sıra dışı bir doğum günü kutlaması var. Ancak beklenmedik bir misafir ve büyülü bir söz, her şeyi değiştirecek. Heyecan dolu bu serüvene hazır mısınız? Öyleyse başlayalım!

Çok uzun yıllar önce adaletiyle tüm dillere destan olmuş bir padişah varmış. Karısı ve kızıyla birlikte sarayda yaşarlarmış. Bir gün sarayda doğum günü kutlaması olmuş.

Padişahın biricik kızı Asya, on ikinci yaşına basıyormuş.

Hazırlıklar ise tüm hızıyla devam ederken sarayın kapısına ihtiyar bir kadın gelmiş ve içeri girmek istediğini söylemiş. Bu gelen davetsiz misafir, ısrarla davete katılmak istediğini söylüyormuş.

Padişah’a haber verilmiş. Fakat yabancı insanların içeri alınmaması talimatını vermiş.

Yaşlı kadın çok öfkelenmiş. Benim kim olduğumu bilseydiniz böyle davranmazdınız diye tepki göstermiş. Kapıya gelen vezirde olanları izliyormuş. Yaşlı kadın işaret parmağını kaldırmış ve ”Padişah’ın kızı on sekize bastığında saat tam on ikide yatağa serilsin, kalbi yavaş atsın ve uyanmasın ne zaman ki padişahınız beni bulur, dizime kapanır öyle büyüyü bozarım demiş.

Bu sözlerin ardından kadın kaybolmuş. Vezir durumu padişaha aktarmış. Duyduklarına inanmak istemese de o an için canı çok sıkılmış. Daha fazla içinde tutamamış ve karısıyla paylaşmış. Çok üzülmüşler. Zaman ilerledikçe bu olay yavaş yavaş unutulmuş ve seneler çabucak geçmiş.

Padişah, kızının 18. Yaş gününde vezirle nişanlamaya karar vermiş. Asiye ise veziri istemediği için ağlıyormuş. Ertesi gün sarayda koşturmaca başlamış ve davetliler bir bir saraya gelmiş.

Padişah nişan yüzüklerini takmadan önce konuşma yapmış. Saat tam o sırada on ikiyi gösteriyormuş. Asya’nın o anda kalbine şiddetli bir ağrı saplanmış ve onu yatağa götürmüşler. O sırada gözleri kapanmış.

Civarda Ne kadar hekim varsa hepsini saraya getirmişler. Fakat çare olamamışlar. Vezir o yaşlı büyücüyü ve söylediklerini hatırlatmış. Ne kadar büyücü varsa bu sefer de onları saraya getirmişler.

Padişahın kızının bu durumu halk arasında söylentilere neden olmuş. Köyde yaşayan Timur da bunu duymuş. Ninesinin ona küçük yaşlarda söylediği sır aklına gelmiş. Soluğu hemen sarayda almış.

Kendisine bir şans verilmesini, Padişahın kızını iyileştirebileceğini iddia etmiş. Padişah da kızı iyileşirse ne dilerse yapacağına dair söz vermiş.

Timur Sabah erkenden yola çıkmış. Giden gelmez dağlarına varıp tırmanmaya başlamış. Oldukça zor ve tehlikeli bir yolculuk olmuş. Sonunda dağın zirvesinde kalbin şifası olan Kardelin’i görmüş.

Köküyle beraber topraktan çıkarıp çantasına koymuş. Şimdi geri dönme vaktiymiş. Saraya gidip padişahın kızının ağzına kardelen çiçeğini koymuş. Asya ne olduysa bir anda çenesini oynatmaya başlamış ve çiçeği yemiş.

Gözleri bir anda açılmış. Kalbi eski sağlığına kavuşmuş. Karşısındaki gencin kim olduğunu sormuş. Ona hayatını kurtaran adam dediklerinde babasının ikisini evlendirmesini istemiş.

Böylece Timur ve Asya bir ömür mutlu olmuşlar.

Evet çocuklar, 0-3 yaş masalları kategorimizde çok daha fazla masalı bulabilirsiniz.

Zeynep Aksoy

Merhaba herkese! Ben Renkli Rüya Zeynep! 2000 doğumlu, Ankara'nın sıcacık kucaklarında büyüdüm. Küçük bir ressam olarak başladım ve şimdi kendi masallarımı resimlerle hayata geçiriyorum. Renklerin büyülü dünyasına hoş geldiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu