Uyku Cücesi – Uyku Masalı

Uyku Masalı‘na hoş geldiniz. Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde, uykuyu çok sevenlerin olduğu, uykular ülkesi diye bir yer varmış. Bu ülkede yaşayan bir de uykucu cücesi varmış. Uykular ülkesinde bulunan uyku cücesi, küçük evinde sabah akşam demeden sürekli uyuyormuş.

Dünyada uyumak istemeyen bir çocuk olduğu zaman da uyku cücesinin gözleri fal taşı gibi açılır, kulakları çınlarmış. Uyuduğu yerden kalktığı gibi uyku uyumayan çocuğun bulunduğu yere gider, elindeki sihirli değnek ile çocuğun göz kapaklarına üç kere dokunur ve çocuğun uyumasını sağlarmış.

Bir gün, Sena adında bir çocuk, uyku saati geçtiği halde televizyonun karşısında oturup çizgi film seyrediyormuş. O an uyku cücesinin gözleri fal taşı gibi açılıp kulakları çınlamaya başlamış. Uyku cücesi yataktan fırladığı gibi Sena’nın evine gitmiş. Sihirli değnekle onun göz kapaklarına dokunacağı sırada Sena, sihirli değneği tuttuğu gibi cücenin elinden almış, bir de gülmeye başlamış.

Değneği geri almaya çalışan uyku cücesi, telaşla değneğini almaya çalışırken Sena’nın annesi girmiş odaya. Uyku cücesi de kızla koltuğun arkasına geçip saklanmış. Eğer uyku uyumayan çocuk dışında uyku cücesini gören olursa, uyku cücesi bir daha uykular ülkesine geri dönemeyeceğini biliyormuş. Kahkahayla gülmeye devam eden Sena, değneği hemen yanına indirip annesinin kucağına oturmuş. Annesi, Sena’yı öperek uyuması için ona çocuk masalları okumaya başlamış.

Masal o kadar güzelmiş ki Sena, annesinin kucağında, uyku cücesi de saklandığı yerde uyuyakalmış. Yaklaşık 3-4 saat gibi bir süre uyuduktan sonra uyanan Sena, uyku cücesinin yanına giderek kulağına, ”Kalk hadi, hadi kalk, kalk ama artık.” demiş.

Gözlerini açan uyku cücesi telaşlı ayağa kalkmış. Sihirli değneği eline aldığı gibi Sena’yı uyutmak için göz kapaklarına dokunmuş. Ama Sena gözleri kapanır kapanmaz gözlerini tekrar açıyormuş. Hayatında ilk defa uyku cücesi bir çocuğu uyutmayı başaramamış. Uyku cücesi, “niçin uyumuyorsun bakalım sen?” demiş. Sena, “hadi beraber oyun oynayalım mı?” demiş. Uyku cücesi, şaşkın bakışlarla bakmış ve Sena’ya, “istersen sana masal anlatabilirim.” Demiş.

Sena, “hayır, ben uyumak istemiyorum, oyun oynamak istiyorum.” demiş. Uykucu cücesi, “ama benim görevim uyumayan çocuklara masal anlatıp onları uyutmak, onlarla oyun oynamak değil ki.” demiş. Tatlı bir gülümseme ile gülmeye başlayan Sena; “Ben epeydir duruyorum. Uyku saatimi geçirdiğim için de uyumakta zorlanıyorum şimdi.” demiş.

Uyku cücesi onunla biraz sohbet ederek uyku saatlerinin çocuklar için ne kadar önemli olduğunu, bir çocuğun günde en az 8 ila 12 saat arasında bir uykuya ihtiyacı olduğunu, uyku düzensizliğini, çocuğun gelişimini olumsuz etkileyeceğini anlatırken, Sena yavaş yavaş uykuya dalmış. Uyku cücesi onu uyutabilmenin sevinciyle hemen hızlıca uykular ülkesine geri dönmüş. Çünkü uyutması gereken daha çok çocuk varmış.

Hakan METİN

2011 yılından bügüne dijital dünya'da projeler üretiyor, bir çok markaya yazılım desteği sağlıyorum. İçerik üretmek ve kendini farklı alanlarda da geliştirmek adına masal kedisi üzerinde içerikler üreterek desteklerinizi bekliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu