Tavşan ile Kirpi

Grimm masallarından olan tavşan ile kirpi masalına hoş geldiniz, Heyecanlı bir maceraya hazır mısınız?

Bir varmış bir yokmuş. Büyük bir korulukta, ikiz erkek çocukları ile birlikte yaşlı bir kirpi yaşarmış. Genç kirpilerden biri lahana yemek için evden ayrılmış. Kirpi yata kalka yürüyerek bir lahananın yanına vardığında karşısına bir tavşan dikilmiş.

“Nihayet gelebildin” demiş tavşan yarım saattir seni seyrediyorum. Umarım yemek yemen daha hızlıdır Yoksa bu lahanayı bitirmen bir yılını alır.” Kirpi, tavşanın kendisiyle dalga geçmesine kızıp gücenmek yerine ona bir oyun oynamaya karar vermiş.

Yürümesi yavaş, düşünmesi hızlı olan kirpi hemen o anda bir plan yapmış. İstesem senden daha hızlı koşabilirim demiş tavşana. Hah hah hah diye kahkaha atan tavşan, sen benimle yarışamazsın demiş ve devam etmiş.

Benim dedem zamanın en hızlı tavşanıydı. Hatta ödül alarak altın lira kazanmıştı. Beni o yetiştirdi. Dedemin lirasına ben bahse girerim ki yarışı hiç yorulmadan ben kazanırım.

Kirpi tavşanın övünmelerine fazla kulak asmadan önerisini kabul etmiş ve yarın sabah tarlada buluşalım. Kimin kazanacağı yarışmada belli olacak demiş. Tavşan gülerek uzaklaşmış oradan. Kirpi’nin çok parlak bir fikri varmış. Eve döndüğünde planını ikiz kardeşine anlatmış.

İkisi ertesi gün erkenden tarlanın yolunu tutmuşlar. Az sonra da tavşan gelmiş. Koşu vaziyeti al, hazır, Koş! Bir çırpıda tavşan tarlanın öbür ucuna varmış. Orada onu bir kirpi beklemekteymiş. Çok geç kaldın değil mi? Ne zamandır buradayım ben demiş kirpi.

Nefes nefese kalan tavşan “Bir daha deneyelim” diye fısıldamış. Peki demiş kirpi. Hayatında hiç böyle hızlı koşmayan tavşan tarlanın sonuna geldiğinde kirpiyi yine orada bulmaz mı? Tavşan kirpiyi yenmek için tarlayı bir uçtan bir uca koşmuş durmuş.

Fakat her seferinde de yarışı kazandığını söyleyen kirpiği karşısında bulmuş. Dedemin zamanın en hızlı kirpisi olduğunu söylemem gerekirdi Tavşan kardeş. Şimdi sökül bakalım söz verdiğin altın lirayı demiş… İkiz kirpilerden biri. Tavşan kaybedeceğini aklının ucundan bile geçirmediği için altın lirayı gidip evden hemen getirmiş ve kirpiye vermiş. Şükür ki dedem hayatta değil demiş.

Onun tüm çalışmalarına rağmen, işte ben bir kirpiye yenildim. O akşam kirpiler bir parti vermişler. Baba kirpi eski akordiyonunu çıkarmış. İkizler dans etmiş ve eğlence tüm gece boyunca sürmüş. Şansa bakın ki tavşan yarışın nasıl kazanıldığını hiçbir zaman anlayamamış.

Zeynep Aksoy

Merhaba herkese! Ben Renkli Rüya Zeynep! 2000 doğumlu, Ankara'nın sıcacık kucaklarında büyüdüm. Küçük bir ressam olarak başladım ve şimdi kendi masallarımı resimlerle hayata geçiriyorum. Renklerin büyülü dünyasına hoş geldiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu