Sihirli Tren – 5 Yaş Masalları

Eskiden Çamlık adında küçük bir kasaba vardı. En çok tanınan ve sevilen kişi ise masalcı dedeydi. Tüm çocuklar sokakta oyun oynamak yerine bunun evine gitmeyi tercih ederlerdi. Masalcı dede çocukları tebessümle karşılar, onların karınlarını doyurur, ardından birbirinden farklı hikayeleri dinlerlerdi.

Bir gün yine toplandılar ve sıra sihirli tren masalını dinlemeye geldi. Herkes sustu, o konuştu.

Evvel zaman içinde bir düşler sokağı vardı. Burada komşuluklara çok önem verilirdi. Bir gün tren istasyonu kurulacağı haberi geldi. Herkes çalışmaları merakla izliyordu. Derken valinin de katılımıyla tren istasyonunun açılışı oldu. Adeta bir bayram havası vardı. Mahallenin yaramazı Mimtaz, arkadaşlarını etrafına topladı.

Gece saat 12’de bütün hepsini trenin orada buluşmaya davet etti. Arkadaşları ailelerinin kızacağını çok iyi biliyorlardı. Sözleştikleri saatte trenin yanına geldiler. Ve açıp buldukları kapıdan içeri girdiler. Saklambaç oynadılar.

Tren hareketlenip hızlandı ve yol almaya başladı. Tren düdüğü de az sonra duyuldu. Yavaşlayıp durunca camdan dışarı baktılar. Oyuncaklar diyarı diye bir tabela gördüler. Trenden çıkıp, grup halinde etrafta gezinmeye başladılar.

Çarpışan araba, su kayığı, gök kule, aynalar.. Daha neler neler vardı. Her biri istediği oyuna daldı. Çok eğleniyorlardı. O sırada tren düdüğü büyük bir sesle yankılandı. Oyuncaklar birden durdu ve müzik sesi kesildi. Mimtaz ve arkadaşları trene koşarak yetiştiler… Ve vagonlar da yerlerini aldılar. Derken her biri olduğu yerde uyuyakaldı.

Ertesi sabah evlerde telaş vardı. Anneler çocuklarını bulamayınca çok meraklandılar. Babalar da sokağa dökülüp aramaya başladılar. Bu kasabada ilk defa böyle bir şey yaşanıyordu. Çocuklar büyüklerinin sözünden hiç çıkmadığı için endişeliydiler. Komşular da aramalara katıldı. Derken trene bakmak akıllarına geldi. Çocuklar koltuklarda öylece uyuyorlardı. Aileler sevinçle çocuklarına sarılıp öpüyorlardı.

Çocuklar gürültüden uyanıp ailelerini karşılarında görünce çok utandılar. Özür dilediler. Sihirli tren aralarında bir sır olarak kaldı. Masal dede cümlesini bitirdi. Çocukları kapıdan gülümseyerek uğurladı. Onların sevgisi karşısında daha çok masal anlatmak istiyordu.

Daha fazla 5 yaş masalları okumak ister misiniz?

Zeynep Aksoy

Merhaba herkese! Ben Renkli Rüya Zeynep! 2000 doğumlu, Ankara'nın sıcacık kucaklarında büyüdüm. Küçük bir ressam olarak başladım ve şimdi kendi masallarımı resimlerle hayata geçiriyorum. Renklerin büyülü dünyasına hoş geldiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu