Kırmızı Başlıklı Kız – Grimm Kardeşler Masalı

Bir zamanlar küçük ve tatlı bir kız vardı; kim görse ondan hoşlanırdı, özellikle de büyükannesi. Öyle ki, torununa ne vereceğini bilemezdi. Bir keresinde ona kırmızı kadifeden bir başlık hediye etti. Şapka kıza o kadar yakıştı ki, başından çıkarmaz oldu. Bu yüzden de herkes ona Kırmızı Başlıklı demeye başladı.

Bir Grimm masalına hoş geldiniz, Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, bir orman köyünde ailesiyle yaşayan şirin bir kız varmış. Bu kızın çok sevdiği ve hep giydiği kırmızı başlıklı bir pelerini varmış. Bu yüzden onu tanıyan Herkes ona kırmızı başlıklı kız dermiş.

Bir gün kırmızı başlıklı kız, evinin bahçesinde kelebeklerle oynarken, annesi ona, kızım diye seslenmiş. Annesini duyan kırmızı başlıklı kız, koşarak onun yanına gitmiş. Annesi kızına gülümsemiş ve, Anneannem biraz hastalanmış kızım. Ona yaptığın bu ekmeği ve onun için ayırdığın bu balı götürür müsün? Diye sormuş.

Kırmızı başlıklı kız bu teklifi sevinerek kabul etmiş. Çünkü anneannesini çok özlemiş. Kırmızı başlıklı kız, elinde sepeti, üstünde kırmızı pelerini ile yürürken, annesi arkasından seslenmiş. Ormanda yürürken dikkatli ol kızım!

Kırmızı başlıklı kız, yemyeşil ormanda şarkı söyleyerek yoluna devam etmiş. Derken güzel sesli küçük bir kuş, kırmızı başlıklı kızın başına konmuş. Güzel sesiyle cıvıl cıvıl ötmeye başlamış. Kuşu dinleyen kırmızı başlıklı kız, sepetinden küçük bir ekmek parçası koparıp, Şilim kuşa ikram etmiş. Ve tekrar şarkısını mırıldanarak yola koyulmuş.

Biraz ilerlemiş ki, yolun kenarında mis kokulu kıpkırmızı çilekler görmüş. Bu çilekler nefis görünüyormuş, hem de mis gibi kokuyorlarmış. Bunu gören kırmızı başlıklı kız, En iyisi anneanneme biraz da çilek toplayayım, hem o çilekleri de çok sever, demiş.

Kırmızı başlıklı kız anneannesi için çilek toplarken kendi yolundan uzaklaştığını hiç fark etmemiş. Ancak daha sonra şöyle bir etrafına bakınca kaybolduğunu anlamış. Yolu nasıl bulacağını düşünerek yürürken ayağa takılmış ve yere düşmüş. Tam bu sırada çalıların arasından bir ses duymuş. Bu ses de nedir diye düşünürken çalıların içinden bir kurt fırlamış.

Kırmızı başlıklı kız karşısında bir kurt görünce çok korkmuş. Ama kurnaz kurt ona zarar vermek yerine önce elinden tutup, kırmızı başlıklı kızı ayağa kaldırmış. Sonra da düşen çilekleri toplayıp sepeti ona geri vermiş. Kurt’un kendisine yardım ettiğini gören kırmızı başlıklı kız çok şaşırmış. Ormanda ne arıyorsun bakalım? Kırmızı başlıklı kız hasta olan anneannesine ekmek ve bal götürdüğünü ve biraz da çilek topladığını anlatmış.

kirmizi baslikli kiz 03
Kırmızı Başlıklı Kız

Kurt, kırmızı başlıklı kızı dinlerken aniden bir silah sesi duymuşlar. Kırmızı başlıklı kız ve kurt çok korkmuş. Korkan kurt birden arkasına dönüp koşarak oradan kaçmış. Ormanda, hiç bilmediği bir yolda tek başına ne yapacağını bilemeyen kırmızı başlıklı kız, olduğu yeri oturup ağlamaya başlamış. O sırada bir avcı çıka gelmiş.

Kırmızı başlıklı kızı ağlarken gören avcı, onun yanında durmuş ve niye ağladığını sormuş. Kırmızı başlıklı kız, anneannesine giderken farkında olmadan başka bir yola saptığını ve kaybolduğunu söylemiş. Avcı da, Ben de buralarda dolanan kötü bir kurdun peşindeydim. Buralar pek güvenli değil. Ormanda daha dikkatli olmalısın. Hadi gel, seni anneannene kadar ben götüreyim demiş.

Böylece kırmızı başlıklı kız ve avcı, anneannenin evine doğru yürümeye başlamışlar. Hain kurt, kırmızı başlıklı kızın anneannesinin evine onlardan önce varmış ve kapıyı çalmış. İçeriden, Kim o? Diye seslenmiş anneanne. Kurt sesini inceltip, Benim anneanne, kırmızı başlıklı kız, sana sıcak ekmekle biraz da bal getirdim! Demiş. Anneannesi de, Güzel yavrum, benim kapı açık, içeri girebilirsin. Demiş.

Bunu duyan kurt hızla eve girmiş. İçeri girer girmez anneanne daha ne olduğunu anlayamadan kurt onu bir lokma da yutmuş. Sonra da yaşlı kadının geceliğini giyip gözlerini takarak hemen yatağa uzanmış. Üstünü örtmüş ve kırmızı başlıklı kızı beklemeye başlamış. Biraz sonra avcı ve kırmızı başlıklı kız anneannenin evine varmışlar. Avcı kırmızı başlıklı kıza, ”Hadi bakalım kırmızı başlıklı kız artık daha dikkatli olmalısın” diye öğüt vermiş ve kendi yoluna koyulmuş.

Artık kendini daha iyi hisseden kırmızı başlıklı kız, hemen gidip anneannesinin kapısını çalmış. İçeriden anneannenin taklidini yaparak, Kim o? Diye seslenmiş Hain kurt. Bu sesi anneannesinin sesine pek benzetememiş kırmızı başlıklı kız. Ama zaten anneannesinin hasta olduğu gelmiş aklına. Aa nasıl unuturum anneannem hastaydı. Sesi o yüzden böyle geliyordur demiş ve cevap vermiş. Benim anneanne Kırmızı başlıklı kız. Bunu duyan kurt, ”İçeriye gel yavrum.” diye cevap vermiş.

Kırmızı başlıklı kız, içeri girdiğinde, anneannesinde bir tuhaflık olduğunu anlamış, ama kurtu tanıyamamış. Kurt, anneannesinin sesini taklit ederek konuşmaya başlamış. Buraya kadar zahmet edip bana yiyecek getirdiğin için teşekkür ederim yavrum Demiş ve kırmızı başlıklı kızı yanına çağırmış. Gel yavrum gel! Seni yakından göreyim. Çok özledim! Demiş.

Kırmızı başlıklı kız bu işte bir terslik olduğunu anlayıp çok fazla yaklaşmamış. Ne olduğunu anlamak için sorular sormaya başlamış.

Senin kolların neden bu kadar uzun anneanne? Demiş.

Kurt, sana daha iyi sarılabilmek için yavrum. Demiş.

Kırmızı başlıklı kız devam etmiş.

Peki kulakların neden bu kadar büyük?

Seni daha iyi duyabilmek için demiş kurt.

Peki anneanne gözlerin neden bu kadar kocaman? Seni daha iyi görebilmek için.

Kırmızı başlıklı kız şüphelenmeye başlamış.

Peki burnun neden bu kadar büyük?

Senin kokunu daha iyi alabilmek için.

Peki dişlerin neden Bu kadar sivri?

Kurt artık yakalandığını fark etmiş ve cevaplamış. Seni daha iyi yiyebilmek için! Demiş ve yattığı yerden doğrularak, kırmızı başlıklı kıza saldırmış.

Kırmızı başlıklı kız, o anda üstüne atlayanın anneannesi değil, ormanda ona yardım eden kurt olduğunu anlamış ve ”İmdaaat” diye bağırmaya başlamış. Evin içinde kırmızı başlıklı kızla kurt arasında hızlı bir kovalamaca başlamış. ”İmdaaat” Evden pek de uzaklaşmamış olan yardımsever avcı, kırmızı başlıklı kızın bağırmasını duymuş ve hemen sesin geldiği yöne dönmüş. Hızla anneannenin evine doğru ilerlemeye başlamış.

Kurt, kırmızı başlıklı kızı yakalamaya çalışırken içeri hızla avcı girmiş. Sırtındaki tüfeğin arkasıyla kurdun kafasına vurup onu bayıltmış. İşte seni yakaladım kötü kurt! Demiş. Sonra kurdu sırtına vurarak yuttuğu anneanneyi midesinden çıkartmasını sağlamış. Anneannesine sağ salim kavuştuğu için çok mutlu olan kırmızı başlıklı kız hemen gidip ona sarılmış. Daha sonra avcıya dönerek, Beni ve anneannemi kurtardığınız için çok teşekkür ederim Avcı Amca, Demiş.

Avcı her ikisine de daha dikkatli olmalarını söylemiş, Ve onların yanından ayrılarak, kendi yoluna devam etmiş. Kırmızı başlıklı kız, annene ve kırmızı başlıklı kız sepetten çıkardıkları taze ekmeği, balı ve çilekleri yemiş.

Kırmızı başlıklı kız artık daha dikkatli olacağına dair anneannesine söz vermiş ve bundan sonra hiçbir kurdun sözüne inanmayacağını söylemiş. Birlikte karınlarını doyurup sohbet ettikten sonra, kırmızı başlıklı kız evine dönmek üzere anneannesinin evinden ayrılmış.

Ormanın içinde, ağaçların arasında uzayıp giden patika yolda etrafı seyrederek ilerlerken, O gün başından geçenleri düşünmüş ve artık çok daha dikkatli biri olmaya karar vermiş.

Hakan METİN

2011 yılından bügüne dijital dünya'da projeler üretiyor, bir çok markaya yazılım desteği sağlıyorum. İçerik üretmek ve kendini farklı alanlarda da geliştirmek adına masal kedisi üzerinde içerikler üreterek desteklerinizi bekliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu