Keloğlan Değirmende Masalı

Bir Keloğlan Masalı; Keloğlan ve arkadaşı iş bulup çalışmak üzere köyden ayrılıp kasabanın yolunu tutmuşlar. Omuzlarında azık torbaları ile epeyce yol gitmişler. Bir yol ayrımına geldiklerinde Keloğlan’ı pek sevmeyen yol arkadaşı “Burada ayrılalım, ben tek başıma bu yoldan gideceğim, sen de öbür yoldan gidebilirsin” demiş.

Keloğlan çok şaşırmış ama sesini çıkarmamış ve o da diğer yoldan yürümeye başlamış. Akşama doğru hala kasabaya varamayan Keloğlan çok korkmuş. Fakat tam o sırada bir değirmen görmez mi? Hemen geceyi geçirmek için değirmene giden Keloğlan, un sandığının içine boş çuvallardan bir yatak yapmış ve hemen oraya uzanıvermiş.

Keloğlan tam uykuya dalacakken birdenbire kapı açılmış. Şaşkınlıkla başını sandıktan kaldırınca bir de ne görsün? Kapıdan önce kocaman bir ayı, ardından da bir kurt ile tilki girmekteymiş. Keloğlan korkudan ne yapacağını düşünemezken hayvanlar kendi aralarında konuşmaya başlamış.

Ayı, “Az ileride ağacın altında bir torba altın saklı” demiş. Ardından kurt konuşmuş. Ben de bir adamı köprünün ayağının dibine altın torbaları saklarken gördüm. Altınları hırsızlık yaparken elde etmiş.

Sıra tilkiye gelmiş. O da ilginç bir olay gördüğünü anlatmış. Ben de derenin kıyısındaki tarlada bir tavşanı çalıların dibinde altınları sayarken gördüm.” demiş.

Keloğlan, konuşulanları nefesini tutarak dinlemiş ve hayvanlar değirmenden ayrılır ayrılmaz söylenen yerlere gidip bütün altınları toplamış ve çok zengin biri olmuş.

Günlerden bir gün Keloğlan’ın yol arkadaşı onu görmeye gelmiş. Nasıl bu kadar zengin olduğunu sormuş. Keloğlan da ona olanları anlatmış. O da vakit kaybetmeden değirmenin yolunu tutmuş.

Keloğlan’ın arkadaşı değirmene gider gitmez un sandığının içine çuvalları sererek bir yatak yapmış ve hemen yatağa girip, üzerine de çuvalları örterek gizlenip hayvanların gelmesini beklemiş.

Nitekim hava karardıktan sonra ayı, kurt ve tilki değirmene gelmiş. Onların geldiğini fark eden genç heyecan ve korku içinde beklemeye başlamış. İçeri girdiklerinde önce ayı konuşmaya başlamış.

Yerlerini söylediğimiz altınları birisi almış. Demek ki biri konuştuklarımızı duymuş arkadaşlar demiş.

Kurt ve tilki de sinirli bir şekilde onu desteklemiş.

Değirmeni aramaya karar veren ayı, kurt ve tilki az sonra genci yakalayıp üçü birden onu evre çevre dövmüş ve kötü niyetli biri olmasının cezasını vermişler.

Hakan METİN

2011 yılından bügüne dijital dünya'da projeler üretiyor, bir çok markaya yazılım desteği sağlıyorum. İçerik üretmek ve kendini farklı alanlarda da geliştirmek adına masal kedisi üzerinde içerikler üreterek desteklerinizi bekliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu