Karga ile Tilki Masalı

Bir Ezop masalı olan Karga ile tilki masalına hoş geldiniz. Sabahın erken saatlerinde bir tilki ormanda yürümektedir. Karnı açtır ve yiyecek bir şeyler aramaktadır. Bir ağacın en yüksek dalında oturan bir karga görür. Karganın gagasında bir parça peynir vardır.

“Mmm… Peynire bayılırım!” diye düşünür tilki. “Sanırım kahvaltımı buldum! Ama peyniri nasıl alabilirim?”

Düşünür, düşünür. Sonra aklına zekice bir fikir gelir. “Onu konuşturacağım!”‍

Ağacın dibine oturur ve kargaya bakar.

“Günaydın Bayan Karga!” der. “Çok güzel bir gün, değil mi?”

Tilki cevap vermemiştir.

Günaydın dedim! Beni duydun mu?” der tilki. “Belki de yukarıda beni duyamıyorsundur.”

Karga şüphelenir. Peyniri gagasında sıkıca tutar ve hiçbir şey söylemez.

“Hmm. Bu o kadar kolay değil,” diye düşünür tilki. Ama pes etmez. Kargaya gülümser.

“Biliyor musun… sen gerçekten de en güzel kuşsun,” der. “Tüylerin çok parlak! Gözlerin çok güzel! Gagan çok… umm… sivri! Seninle ilgili her şey mükemmel!”‍

Karga hâlâ hiç konuşmamıştır.

Bunun üzerine tilki şöyle der: “Söyleyin bana Bayan Karga… Sesiniz de muhteşem mi? Çok harika bir sesiniz olduğunu duydum. Lütfen benim için şarkı söyleyebilir misiniz! Sadece bir şarkı! O zaman herkese sizin gerçekten en inanılmaz kuş olduğunuzu söyleyebilirim – aslında tüm kuşların kraliçesi!”‍

Bu, karganın kendini iyi hissetmesini sağlamıştır. Herkesin harika bir sesi olduğunu bilmesini istemektedir. Herkesin onun tüm kuşların kraliçesi olduğunu bilmesini arzulamaktadır.

Küçük bir gülümseme takınır. Sonra büyük bir gülümseme. Sonra tilkiye en güzel şarkısını söylemek için ağzını açar. Ve… plop! Peynir gagasından düşer ve doğruca tilkinin ağzına düşer. Bir yudumda yutar.

“Mmmmm. Lezzetli kahvaltı için teşekkürler Bayan Karga!” diye güler tilki uzaklaşırken. “İyi günler!”

Zeynep Aksoy

Merhaba herkese! Ben Renkli Rüya Zeynep! 2000 doğumlu, Ankara'nın sıcacık kucaklarında büyüdüm. Küçük bir ressam olarak başladım ve şimdi kendi masallarımı resimlerle hayata geçiriyorum. Renklerin büyülü dünyasına hoş geldiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu