Çirkin Ördek Yavrusu

Sevgili çocuklar, bugün size masal dünyasında unutulmaz bir maceraya katılma fırsatı sunuyorum! Gözlerinizi kapatın ve hayal gücünüzü kullanarak, sizi büyülü bir yolculuğa götürecek olan ördek gölünün kıyısına gidelim. Burada, sıradışı bir ördek yavrusunun hikayesini keşfedeceğiz. Hazır mısınız? Öyleyse başlayalım!

Anne ördek göl kıyısında kuluçkaya yatmış, yavrularının yumurtadan çıkmasını bekliyormuş. Sonunda yumurtalar çatlamış, içlerinden sarı sarı ördek yavruları çıkmış.

Ama yumurtalardan biri çatlamamış. Bu çok iri bir yumurtaymış. Anne ördek sabırla beklemeye başlamış.

Sonunda iri yumurta da çatlamış. İçinden çıkan yavru diğerlerine hiç benzemiyormuş. Rengi farklıymış. Birazda çirkin görünüyormuş. Anne ördek şaşırmış. Ama bu yavrusunu da çok sevmiş. Diğerlerinden hiç ayırmamış. Anne ördek yavrularını yaşayacakları çiftliğe götürmüş. Orada başka hayvanlar da varmış.

Hiçbiri çirkin ördek yavrusunu sevmemiş. Ona çok kötü davranmışlar. Çirkin ördek yavrusu ile herkes alay ediyormuş. Kardeşleri de onu aralarında istemiyorlarmış. Onu oyunlarına almıyorlarmış. Kümes bakıcısı kız bile ona yem vermiyormuş.

Zavallı yavru çok üzülüyormuş. Daha fazla dayanamayacağını hissetmiş. Oradan kaçmaya karar vermiş. Koşmuş, koşmuş, Sonrada havalanıp uçmaya başlamış.

Çirkin ördek yavrusu uzaklara uçmuş. Günlerce, üzgün üzgün dolaşmış. Bulabildiği ufak tefek yiyeceklerle karnını doyurmuş. Bir gün göl kıyısına gitmiş. Gölde avcılar yaban kazı avlıyorlarmış.

Tüfek sesleri ortalığı sarmış. Köpekler havlamaya başlamış. Çirkin ördek yavrusu korkmuş. Sazlıkların arasına saklanmış. Akşama doğru avcılar gitmiş. Sonra gökyüzünden bir kuş sürüsünün geçtiğini görmüş.

İlk kez bu kadar güzel kuşlar görüyormuş. Çirkin ördek yavrusu içini çekerek onları izlemiş. Bunlar kuğu kuşlarıymış. Hava iyice kararmış. Çirkin ördek yavrusu korkmaya başlamış. Nereye gittiğini bilmeden uzun süre koşmuş. İleri de bir ışık görmüş. Burası yaşlı bir kadının eviymiş.

Küçük ördek, kapı aralığından içeri girmiş. İçeride yaşlı kadın, kendisi ve bir de tavuk varmış. Yaşlı kadın ördeği görünce çok memnun olmuş.

Onun her gün yumurtlayacağını düşünmüş. Ama çirkin ördek yavrusu erkekmiş. Bu nedenle yumurtlayamamış.

Kadın her sabah yanına geliyormuş.

“Ne zaman yumurtlayacaksın? Çirkin şey” diye bağırıyormuş.

Kedi ile tavuk da yavru ördekle alay etmişler. Çirkin olduğu için onu hiç sevmemişler. Zavallı ördek yine çok üzülmüş. Bir süre kaldıktan sonra oradan da ayrılmış.

Kış gelmiş, hava soğumuş. Her taraf karla kaplanmış. Çirkin ördek yavrusu yiyecek bulamaz olmuş. Günlerce aç kalmış. Çalı diplerinde ısınmaya çalışmış. Bir gün tavşanla karşılaşmış. Onunla konuşmak istemiş. Ama tavşan onu görünce korkup kaçmış.

Sonunda ilkbahar gelmiş. Güneş yer yüzünü ısıtmış. Doğa uykusundan uyanmış. Çirkin ördek yavrusu kendini güçlü hissediyormuş. Havalanıp uçmaya başlamış. Çok geçmeden aşağıda suda yüzen kuşlar görmüş. Bu kuşları hemen tanımış.

Bunlar hayran olduğu Kuğularmış. Çirkin ördek yavrusu süzülerek kuğuların yanına inmiş. Kuğular ona çok iyi davranmışlar. Çirkin ördek yavrusu buna çok şaşırmış.

İlk kez birileri ona gülümseyerek bakıyormuş. Bir an utanmış, başını öne eğmiş, Durgun suda kendini görmüş. Ama gördüklerine inanamamış.

Meğer çirkin ördek yavrusu aslında güzel mi güzel bir kuğuymuş. Çektiği bütün acıları unutmuş. Artık çok mutluymuş.

Zeynep Aksoy

Merhaba herkese! Ben Renkli Rüya Zeynep! 2000 doğumlu, Ankara'nın sıcacık kucaklarında büyüdüm. Küçük bir ressam olarak başladım ve şimdi kendi masallarımı resimlerle hayata geçiriyorum. Renklerin büyülü dünyasına hoş geldiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu