Altın Yumurtlayan Tavuk Masalı

Altın Yumurtlayan Tavuk; Bir varmış bir yokmuş. evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, Develer tellal iken, pireler berber iken, Ben ninemin beşinde tıngır mıngır, Tıngır mıngır, tıngır mıngır, sallanırken, düştüm beşikten, atladım eşikten, Koştum, koştum, koştum, koştum ve bir köye vardım çocuklar. Bu köyde fakir mi fakir bir köylü yaşarmış. Bu köylü çalışmış çabalamış ama bir türlü zengin olmayı başaramamış çocuklar.

Günlerden bir bizim köylüyü köyde bir adam iş yaptırmak için çağırmış. Köylü hemen gitmiş. İş bitmiş, eline biraz para vermiş adam. Bu parayla ben pazara gideyim bir tane tavuk alayım demiş. Bu tavuk her gün yumurtlar, bunun yumurtasını satarım böylece zengin olurum diye düşünmüş.

Hemen parası almış pazara gitmiş. Gezmiş bakmış şöyle gözüne güzel bir tavuk kestirmiş onu almış eve getirmiş. Her gün demiş bir tane yumurtlasa ben de bunları satar zengin olurum diye hayaller kurmaya başlamış.

Akşam erkenden yatmış sabah da erkenden kalkmış büyük bir heyecanla tavuğun yanına gitmiş. Tavuğu kaldırmış. Yok! tavuk yumurtlamamış. Bir gün, iki, üç, dört, beş derken bir hafta geçmiş. Tavuk yumurtlamıyor çocuklar. Sinirlenmiş köylü. Herkesin tavuğu yumurtlar, Benimki yumurtlamaz. Keseceğim bunu demiş. Sonra vazgeçmiş, bir gün daha şans vereyim bu tavuğa demiş. Yumurtladı yumurtladı yoksa keseceğim bunu demiş.

Ertesi gün olmuş köylü isteksiz isteksiz tavuğun yanına gitmiş. Tavuğu kaldırmış. Aman Allah’ım o da ne. Köylü havalara zıplamaya başlamış. Zengin oldum! sonunda zengin oldum. Bu bir mucize diye bağırmaya başlamış. Civardaki komşular köylünün sesini duymuşlar. Bu köylü kafayı yedi artık demişler. Delirdi bağırıp duruyor demişler. Niye bağırıyormuş çocuklar bu köylü? Niye havalara zıplıyormuş biliyor musunuz? Tavuğu altın yumurta yumurtlamış.

Herkesin ki her gün yumurtluyormuş, Ama normal yumurta yumurtluyormuş. Bizim köylünün ki haftada bir kere yumurtluyormuş ama altın yumurta yumurtluyormuş. Köylü o kadar sevinmiş ki bağırmaya başlamış tekrar. Zengin oldun. Evet sonunda zengin oldun. Evet çocuklar sonunda köylü zengin olmuş ve bütün ihtiyaçlarını rahatça alır hale gelmiş. Ama köylü işi abartmış onu görmüş almış. Bunu görmüş almış. Arkadaşları köylüyü uyarmışlar böyle yapma demişler. İhtiyacı olmayan şeyi alma. Paran bitecek. Bitmez demiş Ben zenginim artık her hafta tavuğum altın yumurta yumurtluyor. Siz karışmayın demiş. İyi sen bilirsin demiş arkadaşları.

Köylü abarttıkça abartmış, abarttıkça abartmış. Parası yetmez hale gelmiş. Param yetmiyor demiş. Şu tavuğu kesiyim de içinden bütün altın yumurtaları alayım bir anda zengin olayım demiş. Tavuğu kesmiş içine bakmış, içi bomboş çocuklar. O zaman dank etmiş köylünün kafası, pişman olmuş keşke demiş bir tane altın yumurtaya razı olsaydım. Şimdi hiç param yok demiş evet fakirleşmiş köylü çocuklar Eski yaşantısına geri dönmek zorunda kalmış.

Bu masal da burada bitmiş. Gökten üç elma düşmüş birisi anlatanlara, birisi dinleyenlere, birisi de Masal Kahramanlarına gelsin çocuklar. Başka masallarda buluşmak dileğiyle. Şimdilik hoşçakalın.

Zeynep Aksoy

Merhaba herkese! Ben Renkli Rüya Zeynep! 2000 doğumlu, Ankara'nın sıcacık kucaklarında büyüdüm. Küçük bir ressam olarak başladım ve şimdi kendi masallarımı resimlerle hayata geçiriyorum. Renklerin büyülü dünyasına hoş geldiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu