Keloğlan ile Tavşanlar Masalı

Keloğlan her gün ormana gider ve odun toplarmış. Bu odunları satarak eline geçen para ile evinin ihtiyaçlarını alırmış. Bir gün pazara alışverişe giden Keloğlan hayatında ilk defa hindi görmüş ve satıcısına bunun nasıl bir kuş olduğunu sormuş. Adam ise Keloğlan’ın saflığından faydalanmaya kalkmış.

Bu Kuşun adı papağandır ve konuşan bir kuştur. İstersen sana ucuza satarım.” demiş. Aslında hindi iki altın ederken adam Keloğlan’a otuz altına satarak onu kandırmış.

Zaten adam sahtekarın biriymiş. Bu yüzden de çevresinde pek sevilmezmiş. Fakat Keloğlan bu adamı tanımadığı için onun yalanına kanmış. Keloğlan aldığı hindiyi eve getirdiğinde annesine olanları anlatmış. Annesi duyduklarına inanamamış ve çılgına dönmüş. Açmış ağzını yummuş gözünü demediğini bırakmamış.

Akılsız oğlum senin aldığın papağan değil hindidir. Hindi de otuz altın etmez. Seni kandırmışlar. Hemen git adamı bul ve hindiyi verip altınlarını geri al demiş. Keloğlan’ın canı çok sıkılmış ve hindiyi kaptığı gibi pazarın yolunu tutmuş. Fakat ne kadar aradıysa da adamı bir türlü bulamamış ve çaresizlik içinde evine dönmüş.

Canı o kadar sıkılıyormuş ki ne yapıp yapıp bu adamdan öcünü almak istiyormuş. Birden aklına bir fikir gelmiş ve bir sonraki hafta pazara giderek iki tane beyaz tavşan almış. Eve geldiğinde anasına akşama misafirlerin olacağını yoğurt, çorba, tatlı ve pilav yapmasını istemiş. Tavşanın birini evde bırakıp diğerini de torbaya koymuş ve tekrar pazara gitmiş.

Keloğlan adamı gene aynı yerde bulmuş ve kendisini akşam yemeğe davet etmiş. Sonra torbadaki tavşanı eline almış. Git anneme söyle, çorba, pilav ve tatlı yapsın deyip tavşanı bırakmış. Daha sonra Keloğlan ve adam evin kapısına geldiklerinde içeriden çorba ve pilavın kokusu geliyormuş. Adam çok şaşırmış ve tavşanın söylenenleri yaptığına inanmış. Keloğlan’ın planı işliyormuş.

Fırsatı kaçırmamış. Gördüğün gibi tavşanım hem denilenleri yapar, çok akıllıdır.” demiş. Tavşanı bana satarsan sana 20 altın veririm.” demiş adam. Uzun pazarlıktan sonra keloğlan adamı 100 altına ikna etmiş. Adam tavşanı alır almaz evine gidip denemek istemiş. ”Haydi tavşanım, alt kapının yanındaki terlikleri bana getir.” demiş. Fakat tavşan açık kapıdan fırlayıp dağlara doğru kaçmış. Keloğlan kötü niyetli bu adamdan intikamını fazlasıyla aldığı için çok sevinçliymiş. Adamdan aldığı fazla altınları yoksullara dağıtarak annesiyle mutlu yaşantısına devam etmiş.

Hakan METİN

2011 yılından bügüne dijital dünya'da projeler üretiyor, bir çok markaya yazılım desteği sağlıyorum. İçerik üretmek ve kendini farklı alanlarda da geliştirmek adına masal kedisi üzerinde içerikler üreterek desteklerinizi bekliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu