Arı ve Papatya Masalı

Sıcak bir yaz gününde, çiçek tarlasının rengarenk çiçekleri arasında, macera dolu bir hikaye başlıyor. Papatya ve arının arasında geçen gizemli diyalog, masal diyarının kapılarını aralıyor. Gökyüzünde kanat çırpan arı, papatyayı gezdirerek dünyayı keşfetmek için hazırlanıyor. Ama önce, bu muhteşem masalın başlangıcına hazır mısınız? Haydi, macera başlıyor!

Sıcak bir yaz günü her yer çiçeklerle dolu ve hava mis gibi kokuyor, çiçek tarlasının üzerinde arı vız vız diyerek yavaş yavaş uçuyormuş. Havada o kadar güzel süzülüyormuş ki papatya onu hayranlıkla izlemiş.

Uçmaktan yorulan arı papatyanın yanındaki ağaç dalına konar.

Papatya, arı ile konuşmak ister ve seslenir: Arı kardeş ne kadar güzel uçuyorsun. Oysa benim kanatlarım yok ve ben senin gibi dünyadaki güzellikleri göremiyorum, sadece etrafımdaki çiçekleri görüyorum. Bir gün beni de alıp gezdirebilir misin? der.

Arı papatyaya kibirli gözlerle bakar ve: Ben seni nasıl taşıyayım. Seni asla alıp taşıyamam. Çabucak yorulurum. Hem ne yapacaksın dünyadaki güzellikleri, diyerek papatyayı götürmek istemez ve uçarak gözden kaybolur.

Bu duruma oldukça üzülen papatya günlerce ağlar. Kendisine kibirli davranan arı onu çok üzmüştür. Aslında papatyayı alıp gezdirebilir, ama o kibirli davranarak onu küçümsemiştir. Aradan aylar geçer ve havalar yavaş yavaş soğur.

Ağaçlar yaprak döker ve çiçekler solmaya başlamaktadır. Fakat papatya halen yapraklarını dökmemiştir. O gün havada arıyı uçarken görür ve bal yapmak için çiçek aradığını fark eder. Oysa oradaki solmadan kalan tek çiçek papatya’dır. Papatyanın üzerine konmak ister ve papatya arının konmasına izin vermez.

Bu duruma oldukça şaşıran arı papatyaya seslenir: Neden konmama izin vermiyorsun. Bal yapmam gerek der.

Papatya aylar önce kendisine kibirli davranan arının yaptıklarını ona hatırlatır.

Durumu hatırlayan arı kendine çok kızar ve papatyadan özür diler. Kendisinin kibri yüzünden geri çevirdiği papatyaya, şimdi kendi muhtaç olmuştur.

Arının yaptıklarını affeden papatya, arının bal yapmasına izin verir ve bu duruma sevinen arı papatyayı alarak dünyayı gezdirmek için havalanmaya başlarlar.

Hakan METİN

2011 yılından bügüne dijital dünya'da projeler üretiyor, bir çok markaya yazılım desteği sağlıyorum. İçerik üretmek ve kendini farklı alanlarda da geliştirmek adına masal kedisi üzerinde içerikler üreterek desteklerinizi bekliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu